Ми відповідаємо за тих, кого приручили: проблема залишених напризволяще тварин
Ми відповідаємо за тих, кого приручили: проблема залишених напризволяще тварин
Більшість країн світу, включаючи Україну, за вчинення жорстокого поводження з тваринами передбачають юридичну відповідальність. Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» та Кодекс України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) прирівнює залишення тварин напризволяще до прояву жорстокого поводження. Сьогодні це явище стало проблемою національного масштабу, оскільки є джерелом поповнення популяції безпритульних тварин, якщо неадаптована залишена тварина все ж змогла вижити на вулиці.
Яка ж передбачена відповідальність та що на практиці чекає винних за залишення тварин напризволяще?
Відповідно до статті 89 КУпАП, жорстоке поводження з тваринами, в тому числі залишення тварин напризволяще, тягне за собою накладення штрафу від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-5100 грн) з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я. Такі ж дії, вчинені стосовно двох і більше тварин, або групою осіб, або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке саме порушення, пропаганда жорстокого поводження з тваринами – тягнуть за собою накладення штрафу від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5100-8500 грн) або адміністративний арешт на строк до 15 діб з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.
Якщо залишення напризволяще призвело до каліцтва чи загибелі, тоді відповідальність вже має наставати кримінальна за ст. 299 Кримінального кодексу України, тоді такі діяння караються штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до трьох років.
У випадках виявлення жорстокого поводження з тваринами громадянам необхідно викликати представників Національної поліції для з’ясування всіх обставин справи та притягнення винної особи до відповідальності, оскільки саме вони відповідно до статті 32 Закону здійснюють нагляд за дотриманням порядку вигулу домашніх тварин (собак) у громадських місцях та вживають відповідних заходів у разі порушення законодавства про порядок поводження й утримання домашніх тварин, у тому числі шляхом складання протоколів.