ГРИБИ: ПРОФІЛАКТИКА ОТРУЄНЬ!

Дата: 16.09.2022 15:19

ГРИБИ: ПРОФІЛАКТИКА ОТРУЄНЬ!

У 2021 році в Україні зареєструвано 126 осередків отруєння дикорослими грибами, унаслідок яких постраждало 189 людей, з них 32 дитини. Унаслідок отруєнь померли 21 дорослий і п’ятеро дітей ( у 2020 році померло 11 людей).

В Одеській області в 2021 році зареєстровано 4 випадки отруєння грибами з 9 постраждалими. За результатами аналізу причин отруєння  встановлено, що основною причиною отруєнь грибами в 2021 році було вживання консервованих грибів домашнього виготовлення, придбаних на стихійному ринку та вживання дикорослих грибів, зібраних в місцевому лісі.

Гриби відносяться до важкоперетравлюваних у кишківнику продуктів.

• Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, які вирощують штучно, належно контролюють і продають у торговельній мережі.

• Не купуйте свіжі/сушені/солені/консервовані гриби на стихійних ринках.

• Уважно оглядайте гриби, звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки, якщо у вас виникають найменші сумніви - відмовтеся від споживання грибів.

• Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишаючи його поряд з іншими.

• Не беріть занадто молоді чи старі гриби. Їх легко переплутати з отруйними.

• Не збирайте гриби поблизу трас, підприємств, забруднених територій. Гриби вбирають в себе отруйні речовини, в тому числі важкі метали.

• Не збирайте гриби в посушливу погоду. У цей час гриб пересихає, віддаючи воду і збільшуючи концентрацію токсинів.

• Ніколи не куштуйте сирі гриби.

• Вдома ще раз ретельно перевірте гриби. Усі сумнівні слід викинути.

• Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.

• Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу у свіжій підсоленій воді не менше 30 хв.

• Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

УвагаНе годуйте грибами дітей. Не можна вживати гриби вагітним та жінкам, які годують груддю.

Симптоми грибного отруєння можуть з’являтися в різний час — від 30 хвилин до кількох дібзалежно від виду грибів, які ви вживали.

Симптомами грибного отруєння можуть бути:

-   запаморочення,

-   нудота, блювання, різкий біль у животі, діарея,

-   сильна спрага,

-   судоми,

-   посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг,

-   галюцинації та марення, розлад або втрата свідомості,

-    порушення дихання та серцевої діяльності.

Якщо після споживання грибів ви спостерігаєте в себе або своїх близьких симптоми отруєння негайно викликайте лікаря!

Не викидайте залишки грибівїх дослідження допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм та призначити правильне лікування.

Категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продуктице може прискорити всмоктування токсинів у організм.

Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся "перечекати" - це може бути смертельно небезпечно!

Будьте уважні та обережні!

З повагою Великомихайлівський  відділ

Держпродспоживслужби в Одеській області.