До уваги сільськогосподарських виробників

Дата: 05.12.2023 14:46

До уваги сільськогосподарських виробників

Мишоподібні гризуни – загроза сільськогосподарським посівам

За даними фітосанітарного  моніторингу відмічається  міграція мишоподібних гризунів із місць резервації  на посіви озимих зернових культур,озимого ріпаку, збільшення чисельності на багаторічних травах.  Мишоподібні гризуни істотної шкоди в нашій місцевості завдають посівам  культур і представлені полівками та мишами. Серед полівок переважають полівка сіра або звичайна. З мишей в агроценозах найчастіше зустрічається миша польова та хатня миша. З настанням холодного періоду гризуни шукають теплих та затишних місць зимівлі, облюбовуючи людські будівлі, овочесховища та скирти соломи й сіна, де протягом осінньо-зимового періоду можуть інтенсивно розмножуватись. Значна частина їх залишається на полі, продовжуюючи харчуватися узимку під снігом сходами озимих культур.  Свої гнізда мишоподібні гризуни влаштовують у грунті на глибині 15-35 см.  Крім того, восени відбувається масова міграція гризунів у склади готової продукції. Мишоподібні гризуни дуже ненажерливі, наприклад, звичайна полівка за добу поїдає соковитого корму 10-35 % від своєї маси. З огляду на характер розмноження і шкідливість гризунів, восени слід постійно проводити обстеження з метою визначення початку заселення посівів та контролю розвитку шкідників. Для визначення потреби в проведенні захисту посівів від мишоподібних гризунів необхідно систематично обстежувати поля та обліковувати шкідників. Облік чисельності гризунів у сільськогосподарських угіддях проводять, підраховуючи жилі колонії на виділених ділянках 0,25 га (100х25 або 50х50м) або на прямолінійних маршрутах по діагоналі 1000 м завдовжки (1200 чоловічих або 1400 жіночих кроків) та 5 м (0,5 га) завширшки. На площі близько 200 га закладають один маршрут або ділянку. Для визначення кількості жилих нір і колоній у другій половині дня притоптують усі виходи в десяти колоніях, а вранці наступного дня підраховують відкриті виходи та визначають кількість жилих колоній і нір. За наявності трьох-п’яти колоній на гектар слід приступати до захисту посівів. Найефективнішим способом боротьби з гризунами є застосування родентицидів , які рекомендовані «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».  Міграція гризунів на посіви озимих культур продовжується. Існує висока ймовірність того, що в подальшому щільність мишоподібних гризунів зростатиме. Тому необхідне систематичне обстеження, визначення видового складу мишоподібних для проведення ефективного та вчасного захисту полів, що забезпечать збереження посівів та урожаю озимих культур.

Державний   фітосанітарний  інспектор

Головного Управління  Держпродспоживслужби

в Одеській області                                                                                                                  Ніна ПАЛІЄНКО